VALİ KABAN, BAKAN TÜFENKCİ İLE BİRLİKTE ÇEŞİTLİ PROGRAMLARA KATILDILAR
 
 
GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI TÜFENKCİ VE VALİ KABAN, 10 OCAK ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ DOLAYISIYLA BASIN MENSUPLARIYLA BİR ARAYA GELDİ
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Vali Ali Kaban, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla basın mensuplarıyla bir araya gelerek 2017 yılını değerlendirdi.
 
Bir otelde gerçekleşen toplantıya Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Vali Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, çeşitli kurum ve kuruluş temsilcisiyle basın mensupları katıldı.  Burada konuşan Vali Ali Kaban, “2017 yılı sadece ülkemiz için değil bölgemiz ve dünyadaki hemen hemen bütün devletler içinde çok sıkıntılı bir yıl olarak geçti.  Ekonomik ve siyasi anlamdaki sıkıntılardan herkes payını aldı. Ancak şöyle geçmişe dönüp baktığımızda, ülkemizin daha önceki böylesi sıkıntılı dönemlerdeki performansıyla kıyasladığımızda hakikaten o dönemlerle kıyaslanamayacak kadar başarılı bir yıl geçirdiğimizi de görüyoruz. Her şeyin tepe taklak gittiği bütün ekonominin sıkıntıyla ifade edebildiği bir zaman diliminden hiçte küçümsenmeyecek bir tarzda başarılı bir yıl geçirerek dönemi bitirdik. Bu anlamda dün ilginç bir haber vardı.  Sayın bakanımızın başında bulundukları Gümrük ve Ticaret Bakanlığımızın bir kısım kaçakları güzel önlemler almak suretiyle önlemeleri neticesinde 2,5 milyar Türk lirası değerinde bir kaçakçılığın önlendiği bir haberi vardı. Bunun 3,5 milyarlık bir vergi kaçağını önlediği dolayısıyla yaklaşık 6 milyarlık bir getirisi olduğu ifade olundu. Bunun gibi birçok alanda yapılan çok büyük gayretlerle elde edilmiş bir sonuç bu. Bu bütün sektörlere benzer şekilde yansıdı. Özellikle kamu yatırımlarının vaktinde bitirilmesi hiçbir şekilde söz verildiğinin dışına çıkılmaması büyük önem arz ediyor.  Bizde kendi sektörümüzde bütün yöneticiler bu yatırımların hem vaktinde hem de söz verildiği gibi bitirilmesi hususunda aşırı itina ve azami bir gayret gösterdik.  Bunun sonucu olarak kış dönemine girilmesine rağmen yatırımlardaki gerçekleşme oranında ciddi bir mesafe kat edildi” dedi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı konuşmasının ardından Gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutladılar.
 
GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI TÜFENKCİ VE VALİ KABAN, 'YÜZ YILLIK YALNIZLIK KUDÜS MESCİD-İ AKSA' İSİMLİ FOTOĞRAF SERGİSİNİN AÇILIŞINI YAPTILAR
 
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Vali Ali Kaban, Yeşilyurt Belediyesi'nin Kültürel Kent Konseyi ile birlikte düzenlediği, Mescid-i Aksa ve Filistin halkından farklı karelerin yer aldığı 'Yüz Yıllık Yalnızlık Kudüs Mescid-i Aksa' isimli fotoğraf sergisinin açılışını yaptı.

'Yüz Yıllık Yalnızlık Kudüs Mescid-i Aksa' isimli fotoğraf sergisinin açılışını yapan Bakan Bülent Tüfenkci ve beraberindekiler sergiyi gezdikten sonra buradan ayrıldılar. 
 
 
 
GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI TÜFENKCİ VE VALİ KABAN, DOĞU KOLEKTÖR HATTININ TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDILAR
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Vali Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) tarafından yapılan 17,4 Milyonluk, 33 Km uzunluğundaki Doğu Kolektör hattının temel atma törenine katıldılar.
 
Temel atma törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yanı sıra Vali Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İlçe Jandarma Alay Komutanı J.Alb. Şereftin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Müftüsü Ümit Çimen, MASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir, İlçe Belediye Başkanları, Daire Müdürlüleri ile vatandaşlar katıldı.
 
MASKİ Genel Müdürü Doç. Dr. Özgür Özdemir ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın açılış konuşmalarının ardından suyun tüketim ve kullanımının önemine değinen Vali Ali Kaban şöyle konuştu, “Suyun olmadığı yerde insan varlığını devam ettirebilmek mümkün değil. Özellikle son 300 yıl içerisindeki yaşadığımız endüstriyel devrim sonrasında kaynak kullanımı hususunda daha önceki uzun süren tarım devrimi döneminde yaptığımız düzeni bozduk. Bu düzeni bozduğumuz içinde su kaynakları bundan en fazla etkilenen yapılar oldu. Bu sene ciddi manada bir kriz yaşamıyorsak kayıp-kaçak hususundaki idaremiz tarafından başarılı örneğin verilmiş olması, bunun bir sonucu olarak bugün belli bir rahatlık yaşıyoruz. Yoksa sadece Malatya’da değil, sadece bu bölgelerde değil, sadece Türkiye’de bile değil genel olarak ciddi manada mevsimlerle ilgili, insan olarak iyi idare edemememizden kaynaklanan, bir türlü doğal kaynakları doğru kullanamamamızdan kaynaklanan sebeplerle birlikte iklimlerde beklenmedik tepkiler var bu sebeplerden dolayı su kaynakları ciddi manada alarm veriyor. Bu anlamda ben bu başarılı çalışmayı yapan belediye başkanımızın şahsında bütün çalışanlarını kutluyorum” dedi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı konuşmasının ardından protokol üyeleri ile birlikte Malatya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MASKİ) tarafından yapılan 17,4 Milyonluk, 33 Km uzunluğundaki Doğu Kolektör hattının temeli törenle atıldı.
 
 
GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI TÜFENKCİ VE VALİ KABAN, ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ MESLEK YÜKSEK OKULU’NUN TEMEL ATMA TÖRENİNE KATILDILAR
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Vali Ali Kaban, İnönü Üniversitesi ile Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile yapılan Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksek Okulu’nun temel atma törenine katıldılar.
 
Temel atma törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İlçe Jandarma Alay Komutanı J.Alb. Şereftin Yılmaz, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Müftüsü Ümit Çimen, Ticaret Sanayi Oda Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ve çok sayıda STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.
 
Ticaret Sanayi Oda Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’ın açılış konuşmalarının ardından Mesleki teknik eğitim konusunda bir dönem yanlış politika izlendiğini vurgulayan Vali Ali Kaban törende yaptığı konuşmada şunları ifade etti, “Yeterince eğitimden nasibini almamış yahut yetiştirilmesi gereken alanda yetişmemiş. Bir iş istediği zaman ‘ne iş yaparsın’ denildiğinde ‘her işi yaparım abi’ mantığındaki bir düzeyle kendince bir eğitim almış ama ona uygun bir post, ona uygun bir düzey bulunamayan dolayısıyla teklif edilen bir iş için ‘ben o işi yapamam’ diyen bunun tam zıttında bir başka nokta. İşte bu iki uç arasında bir noktada ara eleman denilen bir kesim. Aslında ara eleman mıdır ki ara eleman derken bu kelimeyle araya gidiyor. Türkçe'deki tam karşılığı ile araya gidiyor. Oysa ara eleman değildir, aranan elemandır. Maalesef bir dönem yanlış bir politika yüzünden sırf belli bir kesim okulları ortadan kaldırmak adına mesleki eğitimin de bütün ara, daha doğrusu aranan elemanlarını yetiştirecek sistemi mahvettik. O dönem hiç unutmuyorum Çalışma Bakanlığı'nda bir Genel Müdür tanıdığımız vardı. O yakınarak demişti ki özellikle Orta Avrupa, eski komünist bloktan ve Çin'den, Türki cumhuriyetlerden yoğun bir şekilde ara eleman talebi oluyordu o dönem sanayicimizin. Bulunamıyordu, çünkü ara eleman yetiştiren sistem bir şekilde zarar görmüştü. O dönem için zarar görmesi düşünülen imam hatipler dikkat ederseniz çok hızlı bir şekilde yeniden hayatın içerisine monte edilebildi. Ama aynı şeyi mesleki eğitim için söyleyemiyoruz. Ciddi manada zor bir iş, bir kez orada bir kesinti oldumu o kesintiyi tekrar bağlayabilmek zaman gerektiriyor, emek gerektiriyor, yatırım gerektiriyor. İşte burada bunun bir parça giderebilinmesi amacıyla 2. Organize Sanayi Bölgemizde güzel bir çalışma yapıldı. Göreve başladığımdan beri bu çalışmada gerçekten Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımızın ciddi gayretlerini, Sayın Rektörümüzün çabalarını ve Sayın Bakanımızın çok büyük desteklerini yakinen mütalaa ettik” dedi.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı konuşmasının ardından protokol üyeleri ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi Meslek Yüksek Okulu’nun temeli törenle atıldı.
 
 
GÜMRÜK VE TİCARET BAKANI TÜFENKCİ VE VALİ KABAN, AMATÖR SPOR KULÜPLERİNE YAPILAN MALZEME DAĞITIM TÖRENİNE KATILDILAR.
 
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ve Vali Ali Kaban, Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından 86 amatör spor kulübüne yapılan malzeme dağıtım törenine katıldılar.
 
Programa Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, İlçe Jandarma Alay Komutanı J.Alb. Şereftin Yılmaz, Ticaret Sanayi Oda Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç ve spor kulüpleri ile vatandaşlar katıldı.
 
Türkiye Amatör Spor Kulüpleri Konfederasyonu (TASKK) Başkanvekili Fahrettin Eserdi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın açılış konuşmalarının ardından kötü alışkanlıkları giderebilmenin yolunun spor olduğuna değinen Vali Ali Kaban, “Günümüzün en büyük sıkıntılı konularından birisi özellikle uyuşturucu başta olmak üzere muhtelif alanlarda yaşanan kötü alışkanlıklar. Kötü alışkanlıkların bireye, aileye ve topluma ciddi manada sonuçları oluyor. Bu kötün alışkanlıkların maddi ve manevi yankıları, yansımaları oluyor. Bunu giderebilmenin şuan ki en önemli araçlarından birisi spordur. Sporun da özellikle amatör olan kesimidir. O nedenle bu desteklerin gerekliliği tartışılmazdır. Bu anlamdaki çalışmalarından dolayı Büyükşehir Belediyemizi kutluyorum. Bundan sonrada benzer çalışmaların devamını diliyorum” ifadesini kullandı.
 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci yaptığı konuşmasının ardından Amatör spor kulüpleri tarafından Bakan Tüfenkci’ye hediye takdim edilen programda, amatör spor kulüplere malzemeleri teslim edildi.